Harcerska zbiórka w bibliotece
Dzisiejszą zbiórkę harcerską (19.10.2018r.) zorganizowaliśmy tym razem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Tym razem nasza drużyna podjęła się realizacji kolejnego zadania dotyczącego Drużyny Niepodległości. W międzyzdrojskiej biblioteki zapytaliśmy o pozycje książkowe dotyczące naszej okolicy i historii odzyskania niepodległości na tych ziemiach. W czytelni przeanalizowaliśmy fragmenty pozycji i odnaleźliśmy ciekawe historie związaną z miastem i interesujące nas okresy.
W rezultacie pani z biblioteki udostępniła nam Kroniki Międzyzdrojów, Monografię Gminy Międzyzdroje oraz inne pozycje książkowe dotyczącą Międzyzdrojów. Udało nam się wiele odnaleźć.
Jak wielu z was wie, lub nie, Międzyzdroje stały się polskim miastem dopiero po II wojnie światowej. Odnaleźliśmy fragment z książki „Słoneczne Międzyzdroje. Historia i przyroda”, który opisuje wspomnienia Bazylego Poucha o dniu w którym zdobyto miasto:
…” Podobnie jak w przypadku całego Pomorza Zachodniego, rok 1945 jest największym, zdecydowanym przełomem, czasem, kiedy w historii miast regionu poza naruszoną działaniami wojennymi architekturą w warstwie społecznej zmienia się w zasadzie wszystko. Odbywało się to w ramach rozciągniętego w czasie procesu, ale w tamtym okresie bardzo dynamicznego.
Ta przełomowa dla dziejów Międzyzdrojów i zapominana dziś data to 5 maja 1945 r., dzień, kiedy wojska radzieckie weszły do nadmorskiej miejscowości. Bazyli Pouch, będący w Międzyzdrojach od 1944 r., wspominał: przyszły ciężkie dni, samoloty z czerwonymi gwiazdami bezlitośnie bombardowały niemieckie obiekty wojskowe, względnie patrole niemieckie, grupy wojsk niemieckich uciekających przed wojskami radzieckimi. W tym czasie zająłem opuszczony przez Niemców domek przy ul. Leśnej 18 i tam zamieszkałem z rodziną. Czekaliśmy pod strachem, co z nami będzie dalej. Żona uszyła flagę biało-czerwoną. W dniu 5 maja 1945 r. na początku ul. Leśnej od Warnowa ukazał się pierwszy żołnierz radzieckiego patrolu i na ul. Leśnej, domu nr 18 powiała biało-czerwona chorągiew. Pierwsza w Międzyzdrojach wywieszona przez nas. „…
Ponadto druhny i druhowie z 34 DH „Orlęta” odkryli zapiski w międzyzdrojskich kronikach, w których mowa jest o pierwszych harcerkach i harcerza, którzy mieli skromny wpływ na powstanie polskiego herbu Międzyzdrojów.
…” W pierwszym roku władzy polskiej Międzyzdroje nie posiadały własnego herbu.
Za zgodą Komendy Chorągwi ZHP w Szczecinie została utworzona we wrześniu 1947 roku drużyna koedukacyjna ZHP przy Szkole Podstawowej w Międzyzdrojach. Po dwóch miesiącach działalności drużyny prawie wszystkie druhenki i wszyscy druhowie posiadali umundurowanie.
Instrukcja pełnego umundurowania zalecała noszenie tarcz – herbów danej miejscowości. Rada drużyny podjęła przygotowania do przeprowadzenia konkursu na najpiękniejszy herb dla miasta Międzyzdroje.
Konkursowi patronowali p.p. Burmistrz miasta Franciszek Banaczkowski, Mieczysław Kiełczewski – pierwszy kierownik szkoły polskiej w Międzyzdrojach i Bronisław Chmielewski – założyciel drużyny harcerskiej.
Spośród kilkunastu wybrano herb najpiękniejszy; namalowany na kartonie, a następnie wyhaftowany na płótnie .Przedstawiał on klejnot – złote słońce, na tle pola błękitnego nieba.
Tarcza była obwiedziona haftem złotej nitki. Nad herbem, na odrębnym niebieskim pasku, kształtu wydłużonego prostokąta widniał napis Międzyzdroje, wyhaftowany czerwonymi nićmi. W roku 1948 na międzyzdrojskich herbach pojawiła się dodatkowo czarna kotwica umieszczona na tle morza, ułożona w pionie z oczkiem kotwicy pod powierzchnią wody. W latach 1960 i 1970 dominowały na herbach kolory biało-czerwone,”…
I to by było na tyle… kolejne zadania przed nami.
Czuwaj!
pwd. Tomasz Rychłowski