V Rajd „Zapory” w Bełżycach

Nie mogło nas tam zabraknąć…

Już po raz drugi 63 Drużyna Harcerska „Szare Szeregi” z Dziwnowa uczestniczyła w Rajdzie upamiętniającym cichociemnego majora Hieronima Dekutowskiego ps. „ZAPORA”. Rajd rozpoczął się 6 maja na Rynku w Bełżycach. Pogoda sprawiła nam wielką niespodziankę, a mieszkańcy Lubelszczyzny jednym głosem mówili, że to cud i że major „ZAPORA” wymodlił wszystkim słońce…

Szliśmy przez miejsca okupione krwią i życiem ludzi walczących o polskość tych ziem; szliśmy drogami walk podkomendnych majora Hieronima Dekutowskiego; wspominaliśmy rodziny, bez których Żołnierze Niezłomni nie przeżyliby kolejnego dnia, a które żywiły i ukrywały Ich w swoich domostwach.
Podziwialiśmy naszą piękną Ojczyznę – piękną zielenią, porządkiem, skromnością i życzliwością gospodarzy, oddając cześć i honor „ZAPORZE”, pamiętaliśmy i pamiętamy o wszystkich naszych Bohaterach.

Przeszliśmy 20 km i 200 m. To tak dużo i tak mało… To cały dzień, ale to tylko jeden dzień…
Potem niedziela, uroczysta msza w kościele w Bełżycach, przejmująca inscenizacja egzekucji na Rynku i koncert „Rodakom na Kresach”, który wzruszył do łez. Ciężko było się rozstawać, smutno odjeżdżać…
Jeszcze tylko ognisko i „Przyjdzie rozstań czas” …

Dziękujemy wszystkim za wszystko.
Szczególną wdzięczność przekazujemy druhowi Rafałowi Dobrowolskiemu – organizatorowi rajdu i gospodarzowi,
w którego  progach mieliśmy zaszczyt gościć; komandosom z Lublińca- na czele z podpułkownikiem Romanem Bednarskim, pani Ewie Pietrzyk oraz naszym wspaniałym przyjaciołom z różnych zakątków Polski.

Czuwaj!

dh. Beata Jabłonowska-Naumuk

Drużynowa 63 DH „Szare Szeregi”