Harcerski Biwak „Od Wspólnoty Do Imperium” w Wapnicy

W dniach od 31 marca do 2 kwietnia 2017 r. w Wapnicy odbywał się Harcerski Biwak pod nazwą „Od Wspólnoty do Imperium”. Organizatorami biwaku byli międzyzdrojscy harcerze i zuchy.
Przez cały weekend nocowali w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Jodłowej 3. Podczas pobytu odbywały się zajęcia tematyczne, przy których było mnóstwo zabawy. Na biwaku gościli także zaproszeni harcerze z Choszczna, Wolina i Świnoujścia oraz dzieci i młodzież z Wapnicy i Lubinia.
Piątek zaczął się od wędrówki uczestników do Wapnicy. Po dotarciu na miejsce biwakowe przedstawiona została cała kadra. Spotkanie organizatorów z uczestnikami biwaku rozpoczęło się od zabawy integracyjnej w stylu „Gwiezdnych Wojen”.
Przed kolacją odbyło się harcerskie świecowisko, które przygotował druh Fabian Makiełkowski. W gronie biwakowiczów harcerska starszyzna opowiadała młodzieży, o tym jak zostali harcerzami i czym dla nich jest harcerstwo oraz wspólnota w organizacji. A wieczorem odbył się maraton filmowy dla zainteresowanych osób.
Sobotni poranek rozpoczął się od rozgrzewki i harcerskiego apelu mundurowego. Do popołudnia odbywały się zajęcia medytacyjne, zajęcia z kamuflażu leśnego, a także z komunikacji i łączności krótkofalarskiej.
Po porze obiadowej uczestnicy podzieleni zostali na kilka patroli i bawili się  na Grze Primaaprilisowej dookoła Jeziora Turkusowego. Zadania jakie czekały na biwakowiczów to m. in.: poszukiwanie na polanie czekoladowych zająców, udzielenie pomocy staremu wędkarzowi z użyciem przygotowanej apteczki i bandaży oraz zbudowanie patykowej szklarni dla pomidora. Gra zakończyła się harcerskim obrzędowym ogniskiem, które przygotował druh Fabian Makiełkowski. Opowiadał gawędę nawiązując do „Gwiezdnych Wojen”, wplatając w nią odwieczny walkę dobra ze złem. Przy ognisku opowiadano o wartościach jak są w życiu człowieka i jakie nosi ze sobą harcerz. Podczas ogniska zuchenki z 44 Gromady Zuchowej „Pracowite Pszczólki” Dominika Domitrz i Natalia Łukaszczuk złożyły obietnice zuchowe, a zaraz po nich druh Bartosz Pyżyński z 34 Drużyny Harcerskiej „Orlęta” złożył Przyrzeczenie Harcerskie. Ognisko zakończyło się zawiązaniem braterskiego kręgu.
W niedziele rano wszyscy zabrali się za pakowanie plecaków i sprzątanie po sobie pomieszczeń. Harcerze mieli również sposobność uczestniczenia we mszy świętej dzięki zaproszeniu księdza proboszcza Waldemara Michałowskiego.
Zuchy i harcerze z Międzyzdrojów bardzo gorąco dziękują pani Iwonie Sołtysik – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy,  za serdeczną gościnność i udostępnienie szkoły. Czuj! Czuwaj!

 

 

dh. Ewelina Wancisiewicz
ćw. Przemysław Wiaderski
pwd. Tomasz Rychłowski